Žonglování/Sticky/Základní ovládání

Z Wikiknih

První krok, který musíme zvládnout chceme-li se se sticky něco naučit, je udržet stick ve vzduchu. Opravdu se nesnažte hned dělat se stickem různé psí kusy, většinou to nikam nevede. Nanejvýš vás to odradí od dalšího učení ještě dřív, než jste s ním vlastně začali.

Rozhodně doporučuji začínat s flowerstickem, devilstick je opravdu divokej a jednou jsem si s nim málem přerazil nos (a to už jsem s flowerstickem leccos uměl:-)

A než přistoupím ke konkrétním věcem, tak ještě jednu obecnou radu. Nesnažte se flowerstick ovládat, nechte ho žít vlastním životem a jen ho tak lehce usměrňujte a kontrolujte, alespoň pro začátek :-)

Jak držet ovládací hůlky[editovat | editovat zdroj]

Ovládací hůlky je nejlepší držet na konci první třetiny délky, tj. tak, že dvě třetiny čouhají vpředu před palcem a jedna šestina vzadu za malíčkem. Palec leží nahoře na hůlce, rovnoběžně s jejím směrem.

Ten kus co necháme čouhat vzadu využijeme jednak později při provádění některých triků, jednak tím, že nedržíme hůlku úplně na konci a sníží se odpor, který stick hůlce klade a to nám umožní jeho preciznější ovládání.

Hlavní část pohybu vychází z lokte, zápěstím se ve většině případů (co se týče základního ovládání) nehýbe!

Kam se ovládacíma hůlkama trefovat[editovat | editovat zdroj]

Ve většině případů je ideální trefovat se kousek nad prostředek. Pro začátek bychom se měli spokojit s tím, když se budeme trefovat do horní poloviny, nejlépe tak 5 až 10 cm pod dolní okraj třásní.

Samozřejmě, že časem se budeme chtít trefovat i do spodní poloviny. Roztočit stick kolem pravé hůlky po směru hodinových ručiček v podstatě jinak nejde, ale prozatím se toho vyvarujte. Udeříte-li totiž do sticku v jeho spodní polovině, má tendenci přepadnout vrchem přes hůlku na stejnou stranu z jaké úder přišel. A jelikož druhou hůlku máte přesně na druhé straně, končí to téměř nevyhnutelně pádem sticku na zem.

Jak dostat stick do vzduchu[editovat | editovat zdroj]

Nejběžnější způsob je takový, že uchopíme obě ovládací hůlky a s nimi do jedné ruky zároveň i stick, který palcem přimáčkneme k ovládací hůlce. Zároveň s lehkým trhnutím nahoru, uvolníme palec ze stiku. To by mělo zapříčinit přesun horní části sticku mírným obloukem doleva, kde máme připravenou druhou hůlku. Na tu necháme stick v podstatě spadnout a s krátkou prodlevou ho opět mírným trhnutím směrem nahoru odrazíme opačným směrem. No a takto si stick posíláme z jedné strany na druhou.

Zní to sice jednoduše, ale počítejte s tím, že ze začátku vám to bude činit jisté potíže. Takže co dělat když:

  • Stick se sice překlápí ze strany na stranu, ale většinou přeletí druhou hůlku, aniž by se mi podařilo poslat ho zpět na druhou stranu.
    • Zkuste do toho tolik neřezat.
  • Stick se nechce překlápět a většinou pod druhou rukou padá na zem
    • To je přesně obrácený problém, chce to trochu silnější úder.
    • Anebo přichází úder příliš pozdě, stick je v okamžiku úderu již ve svislé poloze, což má za následek posunutí středu otáčení blíž k dolnímu konci sticku.

Co s ním, když už ve vzduchu je[editovat | editovat zdroj]

Když už se nám vcelku daří přehazovat stick z hůlky na hůlku aniž by se každou chvíli poroučel k zemi (občas padat nám bude ještě hodně dlouho:-), můžeme začít s prvními jednoduchými triky. K přehazování z hůlky na hůlku přidáme půlobrátku, obrátku o 360°, 540°, vrtulníček a další a…

Rada na závěr[editovat | editovat zdroj]

Nebuďte zbrklí! Člověka to velice svádí, když to začne vypadat že stick spadne, začít zběsilou sérii úderů ze strany na stranu. To nedělejte, většinou čím rychleji začnete se stickem pohazovat, tím rychleji vám spadne na zem. Jestliže stick letí příliš doleva, posuňte prostě levou ruku víc doleva, když ho zachytíte v poloze, kdy je volný konec nad úrovní ovládací hůlky, počkejte s úderem o chvilku déle, než se stick sám překlopí tak, aby volný konec byl pod úrovní ovládací hůlky.

Prostě jak už jsem psal nahoře, jen tak lehce usměrňovat :-)

Se stickama se spoustu triků naučíte tak, že když se budete snažit o něco, tak vám to udělá něco úplně jiného. No a když vám to zrovna přijde zajímavé, tak to budete zkoušet udělat sami od sebe.