Jak stahovat podcasty
Úvod
[editovat | editovat zdroj]Podcasty jsou většinou zvukové nebo video soubory, které je možno stáhnout do počítače a přehrát. Uživatel si vybírá co, kde a jak bude sledovat, a je tedy nezávislý na lokální nabídce rádií, vydavatelských společností a televize. Výhodou je, pokud umí anglicky, protože většina podcastů je v angličtině, ale existují samozřejmě i hudební podcasty a podcasty v jiných jazycích.
Ke stahování podcastů nepotřebujete nic kromě počítače a připojení k internetu, není tedy třeba žádný speciální software ani MP3 přehrávač. Na druhou stranu tyto pomůcky stahování a přehrávání podcastů zpříjemňují a zjednodušují.
Naprostá většina podcastů je zatím zdarma a bez reklam. To se zřejmě rozmachem tohoto fenoménu v budoucnu změní.
Krátce k termínům: podcast má nějaký název (např. Homogeniality, Best of Moyles, Radiožurnál apod.), nějakou periodicitu (týdně, měsíčně, nepravidelně,...), jednotlivé díly podcastu se nazývají anglicky episodes. Feed je název pro tzv. RSS zdroj, tedy stránku, kde si stahovací program najde jednotlivé díly a další údaje o nich (URL feedu má tvar např. http://www.garageband.com/user/Homogeniality/podcast/main.xml, http://oinkcast.libsyn.com/rss nebo http://www2.rozhlas.cz/podcast/radiozurnal.rss).
Postup při ručním stahování
[editovat | editovat zdroj]- Vyhledejte si podcast na internetu nebo jinde. To je možno udělat několika způsoby, např. zadáním slova "podcast", příp. dalšího zužujicího slova, např. "rock", do vyhledávače, nebo využitím internetových katalogů podcastů, např. http://libsyn.com/directory/, nebo http://www.podcast.net/tag/music.
- Na stránce příslušného podcastu (nebo katalogu) je většinou možné si jednotlivé díly stáhnout (download), poslechnout (play) nebo se přihlásit k odebírání (xml, rss, subscribe apod. - viz níže).
- Jednotlivé díly stáhnete kliknutím na download (nebo na název dílu, např. Episode: Electrofying Mix) a pak uložením pomocí Soubor/Uložit stránku jako, nebo kliknutím pravým tlačítkem myši na odkaz a zvolením Uložit cíl jako.
Příklad: Na stránkách Českého rozhlasu http://www.rozhlas.cz/radionaprani/podcast kliknete v pravé části stránky a rubrice Aktuální pořady na odkaz Download u pořadu/dílu, který si chcete stáhnout.
Postup při stahování pomocí stahovacího programu
[editovat | editovat zdroj]- Stáhněte si program na stahování podcastů (např. Juice).
- Vyhledejte si stránku nebo katalog s podcastem. Klikněte pravým tlačítkem myši na odkaz typu RSS, pod, subscribe nebo xml, a zvolte Kopírovat zástupce. Do schránky by se vám měl uložit tzv. feed podcastu (viz vysvětlivky termínů výše).
- V programu Juice se tzv. přihlásíte k odebírání podcastu (podobně jako když odebíráte noviny, anglicky Subscribe) tím, že v nabídce Tools/Add a feed (nebo kliknutím na ikonu se znaménkem plus) vložíte zkopírovaný feed do kolonky URL.
- Program začne automaticky stahovat nejnovější díly podcastů zvolením Tools/Check all nebo kliknutím na ikonu dvou zelených šipek. Jak často stahovat, kam a další věci se pak dají nastavit ve File/Preferences ("Možnosti") a Tools/Scheduler ("Plánovač").
Příklad: Na stránkách Českého rozhlasu http://www.rozhlas.cz/radionaprani/podcast kliknete pravým tlačítkem myši v pravé části stránky v rubrice Podcasty např. na odkaz ČRo1 - Radiožurnál a v nabídce zvolíte Kopírovat zástupce(Copy link location). Takto zkopírovaný odkaz na feed (konkrétně http://www2.rozhlas.cz/podcast/radiozurnal.rss) pak vložíte do kolonky URL v Juice.
Možnosti, jak přehrát stažený podcast
[editovat | editovat zdroj]- Přímo v počítači kliknutím na stažený soubor.
- Vypálit na CD, např. pomocí programu Nero, buď v originálním formátu (většinou MP3) - pokud Váš CD přehrávač tento formát podporuje, nebo jako CD Audio.
- Přetáhnout stažené soubory do MP3 přehrávače (jakéhokoliv, ne jen iPod).
Pokud vám zde nějaké informace chybí, nebo jsou nejasné, vložte vzkaz na stránku Diskuse tohoto článku.