Asertivita/Asertivní práva
Asertivita > Asertivní práva
Základní asertivní práva byla zformulována na odstranění neasertivního, manipulativního chování z mezilidské komunikace.
Asertivní práva v kostce
[editovat | editovat zdroj]- vlastní odpovědnost a posouzení chování, myšlenek a pocitů
- neposkytování výmluv a vysvětlení za vlastní chování
- vlastní posouzení odpovědnosti za řešení potíží druhých
- změna názoru
- dělání chyb
- říkání "nevím"
- nezávislost na dobré vůli a mínění druhých
- dělání nelogických rozhodnutí
- říkání "nerozumím"
- říkání "je mi to jedno"
První asertivní právo
[editovat | editovat zdroj]Právo sám posuzovat svoje vlastní chování, myšlenky a emoce a být za ně sám zodpovědný.
- Pověra
- Neměl bys nezávisle posuzovat sám sebe, svoje akce, musíš být posuzován pravidly a vnějšími autoritami, které jsou větší a silnější, než ty sám...
- Skutečnost
- Pokud to sami nedovolíte, nikdo nemůže manipulovat Vašemi emocemi a chováním.
Mnoho lidí popírá, že by mohli být soudci svého vlastního jednání - příkladem jsou výpovědi obviněných v Norimbergu, kteří se bránili slovy "já jsem jen vykonával pokyny". Jenže jde o Tvůj život a o to, co se v něm stane. Záleží jen na Tobě a na nikom jiném, je to i Tvoje zodpovědnost.
Všechny ostatní asertivní práva se odvozují od tohoto základního asertivního práva.
Druhé asertivní právo
[editovat | editovat zdroj]Právo neposkytovat žádné výmluvy, ani omluvy vysvětlující tvoje chování.
- Pověra
- Za svoje jednání a chování jsi zodpovědný druhým lidem a měl bys svoje jednání vždy omluvit nebo alespoň vysvětlit.
Když necháte za sebe rozhodnout jiné, že JE POVINNOSTÍ svoje chování ZDŮVODNIT, dáváte jim tím možnost vysvětlit, jak se chovat máte, nebo jste měli, co se vám má líbit a nelíbit. Váš manipulativní partner v komunikaci si osvojuje právo vaše důvody udobřit, stává se jejich soudcem. Možností je nevysvětlovat. Na otázku: Jak to, že se Ti tato košile nelíbí, není třeba uvést důvod, stačí jen oznámit: nemám žádný důvod, prostě se mi nelíbí.
Třetí asertivní právo
[editovat | editovat zdroj]Právo sám posoudit, nakolik jsi zodpovědný za řešení problémů ostatních lidí.
- Pověra
- Vůči některým institucím a věcem (či lidem) máš větší závazky, než vůči sobě samému. Měl bys obětovat svoje vlastní hodnoty, abys upřednostnil jejich prospěch. Když různé systémy nepracují efektivně, musíš se přizpůsobit ty, ne systém.
Příklad: Chci si stěžovat na vadný výrobek a prodavač ve mě NEOPRÁVNĚNĚ vzbuzuje pocit viny argumentem, že zdržuji frontu čekajících. Asertivní reakce odmítne zodpovědnost za problém s frontou např. slovy: "To je pravda, skutečně zdržuji frontu. Navrhuji urychleně vybavit reklamaci, jinak lidé za mnou budou muset čekat ještě déle." nebo reakce: "Nezaujímají mě problémy, za které nezodpovídám. Zajímá mě vyřešení reklamace."
Čtvrté asertivní právo
[editovat | editovat zdroj]Právo změnit názor.
- Pověra
- Názor, ke kterému si se už jednou přiklonil, bys neměl nikdy měnit. Jestli si se mýlil, znamená to, že jsi nezodpovědný, vypadá to tak, že se budeš mýlit znovu, prostě nejsi schopný rozhodovat se samostatně. A měl by ses omluvit!
Páté asertivní právo
[editovat | editovat zdroj]Právo dělat chyby.
- Pověra
- Nesmíš dělat chyby. Když je děláš, musíš mít pocit viny. Ostatní lidé by v takovém případě měli tvoje chování kontrolovat.
Odpovědí může být: "Máš pravdu, udělal jsem chybu (přišel jsem pozdě, zapomněl jsem koupit lístek, splnit dohodnuté...)", bez omlouvání a ospravedlňování se, ale hlavně bez pocitů viny, které manipulující účastník rozhovoru může zneužít.
Šesté asertivní právo
[editovat | editovat zdroj]Právo říct já nevím.
- Pověra
- Měl bys znát odpovědi na všechny otázky týkající se následků tvého jednání, protože pokud odpovědi neznáš, nejsi si vědom potíží, jež způsobuješ jiným lidem, jsi nezodpovědný, a někdo by tě měl kontrolovat.
Manipulativní otázky tohoto typu začínají často: "Co myslíš, co by se stalo, kdyby...? Co by to bylo za přítele, dítě, manžela, ..., který by...?" Při zvládání podobných manipulací není třeba znát a hledat odpověď. Stačí odpovědět: "nevím". Pokud chce manipulátor spekulovat a hádat, může sám.
Sedmé asertivní právo
[editovat | editovat zdroj]Právo být nezávislý na dobré vůli a mínění jiných.
- Pověra
- Všichni lidé, s kterými přicházíš do styku, mají mít s tebou dobrý vztah. Potřebuješ spolupráci druhých lidí, abys přežil. Je nezbytné, aby tě všichni lidé měli rádi.
Je to řešení na poznámky jako "toto si budem pamatovat", "toho budeš litovat", ale i na pouhé dotčené a chladné pohledy. Právě tato pověra je důvodem toho, proč má tolik lidí potíže s jednoduchou odpovědí "NE". Nemůžeme jednat a žít v hrůze, že se dotkneme citů druhých lidí. Občas se někoho dotkneme.
Osmé asertivní právo
[editovat | editovat zdroj]Právo dělat nelogická rozhodnutí.
Být logickým, znamená dělat jen věci, kterým naprosto rozumíme, zatímco řešení mnoha problémů je mimo takovéto hranice.
Deváté asertivní právo
[editovat | editovat zdroj]Právo říct já ti nerozumím.
- Pověra
- Musíš být senzitivní a předvídat, chápat i nevyslovené potřeby svých bližních. Když nechápeš, co druzí od tebe očekávají, jsi necitlivý ignorant, nejsi schopný s nimi žít v harmonii.
Takové manipulaci není nikdo povinný se podřídit.
Desáté asertivní právo
[editovat | editovat zdroj]Právo říct je mi to jedno.
- Pověra
- Musíš se snažit být stále lepší, dokud nebudeš ve všech ohledech dokonalý. Asi se to nepodaří, ale musíš se snažit. Pokud ti někdo naznačí, jak se vylepšit, je tvojí poviností tento pokyn následovat. Pokud to neuděláš, jsi bezcenný a nezasloužíš si úctu od nikoho, ani od sebe.
Člověk má asertivní právo nesnažit se být dokonalý podle definice někoho jiného; vždyť co je dokonalé pro jednoho, může být nezajímavé či nepodstatné pro druhého. Abychom nepodlehli manipulaci tohoto druhu, je vhodné svůj vnitřní pocit zařadit do jedné z těchto kategorií:
- chci
- musím
- měl bych
Hlavně kategorie měl bych naznačuje manipulativní reakci, pokud se nutkání podvolím.