Uživatel:Jan.hejna

Z Wikiknih
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kebab a ayran,


Některé věci se zdají být tak protikladné, že by nikoho nenapadlo je kombinovat. Ale co se nám zdá nevhodné a neslučitelné, může být v jiné zemi naprostou samozřejmostí. O turecké kuchyni jsem toho před cestou do Iskenderunu moc nevěděl. O kebabu jsem sice již předem slyšel, ale nevěděl jsem , že jej lze připravovat na tolik způsobů a že je to vlastně základ tureké kuchyně. Na prakticky jedinou přílohu k jídlům – placky - jsem si ale nemohl zvyknout. Trochu mě překvapil obvyklý „nápoj“, kterým se tato jídla běžně zapíjejí. Výslovnost je přibližně „aira“ a je to něco mezi jogurtem a kyselým mlékem. Dále jsou ke každému jídlu podávány chutné saláty a hlavně ostré papriky. Jídla jsou často tak ostrá, že až vyhrknou slzy do očí a nemůžete se chvíli nadechnout. Turci však k tomuto jídlu ještě běžně přikusují chili papričky. Ostrá jídla prý pomáhají přežít bez problémů zdejší horké a vlhké podnebí. Vepřové maso zde z religiózních důvodů zcela chybí. Přestože jsem zde strávil pouhé 2 týdny a nelze tedy příliš hodnotit, připadala mi strava málo pestrá. Město Iskenderun leží na pobřeží Středozemního moře a tak bych očekával na jídelníčku ryby. Za celou dobu jsem ale neochutnal ani jedinou.

Turecké město Iskenderun leží na jihovýchodě Turecka, blízko hranic se Sýrií. Několik kilometrů od pobřeží se zdvihají vysoké hory. Vlivem horkého a vlhkého podnebí je po většinu dne pobřeží zahaleno v oparu nebo „mlze“. Díky tomu jsem blízké hory většinou ani neviděl. Lidé jsou naštěstí v této oblasti přátelští a okamžitě se dávají do hovoru. Bohužel jazyková bariéra je velká a jejich znalost angličtiny je většinou chabá. Také zde udiví, jak jsou Turci konzervativní v oblékání. I v největších vedrech nosí dlouhé kalhoty a často i mladé ženy jsou oblečeny od hlavy až k patě tak, že je vidět jen obličej. Nosí-li zde někdo krátké kalhoty, pak je to vždy cizinec!

Marně jsem zde ve volném čase hledal nějaké pláže ke koupání . Protože Iskenderun není žádné turistické město, nejsou zde ani žádné pláže budovány a udržovány. Ti, kdož znají nádherná turecká letoviska by byli zklamáni. Písčité úseky pobřeží zde vypadají spíš jako smetiště. Přesto je zde moře po pár metrech od břehu krásně čisté, samočisticí schopnost moře je úctyhodná A takto se připravují jídla v Turecku.jpg