Instalační balíčky: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 156 bajtů ,  před 15 lety
m
Pro mne tedy především v tom, že RPM systém se vás na nic neptá. Buď balík nainstaluje, nebo nenainstaluje. Pokud ho nainstaluje, tak vám převalí soubory nainstalované v systému bez ohledu na to, jestli jsou konfigurační soubory špatné nebo ne. Staré konfiguráky sice RPM nepřepíše (nové uloží s příponou ''rpmnew''), jenže pokud váš systém perfektně neznáte, tak se vám hravě může stát, že vám přestane fungovat zásadní systémová část jen proto, že starý konfigurační soubor obsahuje volbu, která byla u nové verze změněna a nové binárky v systému bez ní nebudou pracovat jak mají.
 
=== Vytvoření vlastníhobinárního balíčku ze zdrojového kódu ===
= Tvorba balíku =
 
Existuje několik utilit, které usnadňují tvorbu instalačních balíčků - [[ Linux:checkinstall|checkinstall ]], resp. jejich vzájemnou konverzi - [[ Linux:alien|alien ]], jejich použití může být za určité situace rychlým řešením. Každý balíčkovací systém má svá specifika a pomocí těchto utilit je lze někdy s užitkem obejít. Bohužel ovšem občas to nemusí klapnout.
 
== deb ==
 
===* KompilaceRekompilace zdrojového balíčku z distribuce ===
* [[Debianizace]] - příprava instalačních balíčků ze zdrojového kódu
Relativně nejsnazší cestou jak vytvořit vlastní binární balíček je použití zdrojového balíčku dodávaného v distribuci. Postup se pokusím rozdělit do několika kroků:
 
RelativněRekompilace je relativně nejsnazší cestou jak si vytvořit vlastní binární balíček je použitípomocí zdrojového balíčku dodávaného v distribucirámci distribuce. Postup se pokusím rozdělit do několika kroků:
:* Nejprve jako root musíte doinstalovat balíky nutné pro splnění požadovaných závislostí:
 
<pre>
#apt-get build-dep <kompilovaná aplikace>
</pre>
 
:* Nejprve jako root ( máte-li příslušná práva lze použít také [[Linux:sudo|sudo]]) musíte doinstalovat balíky nutné pro splnění požadovaných závislostí:
#apt-get build-dep <kompilovaná aplikace>
:* Potom už jako uživatel stáhnete a rozbalíte zdroj aplikace, co máte v úmyslu kompilovat. Že musíte mít nastavený v souboru ''<code>/etc/apt/sources.list</code>'' také zdroje ke zdrojákům , snad není nutno příliš zdůrazňovat.
#apt-get source <kompilovaná aplikace>
 
<pre>
#apt-get source <kompilovaná aplikace>
</pre>
 
:: APT stáhne příslušný zdrojový balíček a rozbalí do aktuální pozice.
 
:* Skočíte do vytvořeného podadresáře a spustíte proces sestavení balíku příkazem
#dpkg-buildpackage -rfakeroot
 
<pre>
#dpkg-buildpackage -rfakeroot
</pre>
 
: Tento příkaz má řadu dalších parametrů, jimiž můžete kompilaci balíku řídit. Kupř. mě odmítl kompilaci provést, dokud jsem neurčil parametrem '''-m''' budoucího vlastníka (sebe)
 
:* Pokud je proces sestavení přerušen, je nutné analyzovat příčinu a pokusit se ji odstranit. Nejčastější příčiny..
 
::* nesplněné závislosti (viz první bod)
 
::* zastaralá verze některého z nezbytných programů (nejprve zkusit aktualizovat systém, popřípadě rekompilovat nejprve vyžadovaný program)
 
:* Proběhne-li kompilace v pořádku, naleznete v původním umístění zkompilovaný binární balíček, který můžete přes '''dpkg''' nainstalovat.
 
 
Balíček můžete také kompilovat ihned po stažení, pokud přidáte při stahování zdroje parametr '''-b''' Pak je však nutné spouštět příkaz jako root
 
[[Debianizace]] je proces poněkud náročnější a vyžaduje už určité zkušenosti s rekompilací balíčků ze zdrojového kódu. Proto je tomuto procesu vyhrazena samostatná kapitola.
=== Vytvoření vlastního balíčku ze zdrojového kódu ===
 
V distribucích založených na debianu je k dispozici balíček dh-make, který obsahuje skript, který je velkou pomocí při tzv. "debianizaci" zdrojového kódu aplikace. Příkaz <code>dh_make</code>, spuštěný v kořenu adresáře se zdrojovými kódy aplikace vytvoří základní soubory, nezbytné pro vytvoření balíčku. Ty pak stačí pouze modifikovat, podle specifických potřeb kompilovaného software.
 
Jde především o tyto soubory:
 
'''control''' - ve kterém se udávají závislosti, a další informační údaje
 
'''rules''' - který obsahuje vlastní scénář kompilace balíku (sem zadáváte parametry pro konfigurační skript, patche atp.)
 
== rpm ==
1 002

editací

Navigační menu