Linuxové distribuce dřevních dob: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
==Debian==
 
Cca dva měsíce po vydání '''Slackware 1.0''' přišel se svým návrhem na vytvoření nové distribuce [[Wikipedia:en:Ian Murdock|Ian Murdock]] - tehdy dvacetiletý student Purduovy univerzity v Indianě, USA) - 16. srpna 1993 rozeslal výzvu k vytvoření nové otevřené distribuce na bázi GNU/Linux která by splňovala ducha GNU. Tuto distribuci nazval "Debian Linux Release". Pojmenování Debian vytvořil z počátečních písmen jména své tehdejší přítelkyně (a pozdější manželky) Debory a svého.
 
Těžko[[Wikipedia:en:Ian říctMurdock|Ian coMurdock]] se v několika otevřených článcích[http://www.linuxjournal.com/article/2782][http://www.linuxjournal.com/article/2748] pokusil osvětlit důvody které jej k tomutomuto motivovalonávrhu víc,přiměly. zdaByl to jednak nepružný vývoj '''SLS''' aale nebopředevším se mu nelíbil v podstatě neprůhledný styl vývoje stávajících distribucí (tj. jak '''SLS''' i '''Slackware'''), každopádně ve své výzvě určil základní pravidla která by měla tato nová distribuce dodržovat:.
; otevřený vývoj :
; modularita jednotlivých komponent :
; souborový systém podle FSSTND standardu :
; snadná instalace a konfigurace :
; inteligentní správa instalačních balíčků :
; integrovaná možnost kontinuální aktualizace :
; dostupnost :
 
Správně předpokládal, že tehdejší trend nevede ke kýženému zkvalitnění linuxových aplikací. Cílem Debianu bylo soustředit dosud roztříštěné vývojáře linuxových distribucí v rámci jedné distribuce, tak aby byli schopni operativně reagovat na požadavky uživatelů.
 
Zároveň měla tato distribuce do budoucna zajistit ochranu jejich práce tím, že distribuce byla postavena na nekomerční základ, aby ji nebylo možné koupit a změnit na komerční distribuci s uzavřeným kódem. Proto ve své výzvě stanovil základní pravidla která by měla nová distribuce dodržovat:
; otevřený vývoj : tak aby každý z uživatelů měl možnost se zapojit do vývojového modelu
; modularita jednotlivých komponent : tak aby bylo možné aplikace bez větších problémů vyvíjet samostatně
; souborový systém podle FSSTND standardu : aby byla jasně daná pravidla kde co v systému hledat a jak
; snadná instalace a konfigurace : vytvoření instalátoru
; inteligentní správa instalačních balíčků : vytvoření balíčkovacího systému schopného ošetřit problémy závislostí a dodatečnou konfiguraci instalovaného software
; integrovaná možnost kontinuální aktualizace : tak aby nebylo nutné systém pro každou aktualizaci pokaždé znovu celý instalovat
; dostupnost : pro tento účel se spojil s FSF, která nabídla možnosti šíření v rámci GNU
 
Teprve dnes, v době licenčních sporů, se ukazuje jak nadčasová tato pravidla jsou.
 
První veřejné vydání Debianu byla verze 0.01 vydaná během podzimu 1993, však byla záhy přečíslována na 0.90 a v lednu 1994 ji nahradila verze 0.91. Měla ještě velmi primitivní balíčkovací systém (stejný jako SLS) který neřešil závislosti a v podstatě byla pouze odrazovým můstkem pro další vývoj.
 
Všechny její binární soubory v této distribuci již byly v ELF formátu, obsahovala 474 instalačních balíčků a linuxové jádro řady 2.0
 
http://distrowatch.com/table.php?distribution=debian
 
==Bogus==
1 002

editací

Navigační menu