Linuxové distribuce dřevních dob: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
mBez shrnutí editace
=Kořeny linuxových distribucí=
 
Mezi nejznámější distribuce v době kdy [[Wikipedia:en:Ian Murdock|Ian Murdock]] vyzval k vytvoření [[Wikipedia:en:Debian Project| Projektu Debian]] nepatřil ani Red Hat, SuSE či některá z dnešních *buntu hitovek. Za distribuci bylbylo tehdy považován každé médium, které obsahovalo linuxové jádro, sadu utilit a aplikací.
 
Jak píše Matt Welsh v článku "Cooking with Linux" (Linux Journal 1. října 1994) za první linuxovou distribuci ze které bylo možné nabootovat rovnou nabootovat linuxové jádro lze považovat dva [[Linux:image|obrazy]] 5.25'' disket které vytvořil a dal k dispozici na sklonku roku 1991 H.J.Lu. Předtím neměli uživatelé jinou možnost, než si linuxový systém zkompilovat ze zdrojáků. Těmto drsňákům se přezdívalo "old hats" (staré hučky) a o některých z nich se soudilo, že ještě žili v jeskyních ;-)[http://www.linuxjournal.com/article/2838]
 
U této první prehistorické distribuce byla první disketa bootovací s jádrem a teprve na druhé byl vlastní kořenový systém se základními unixovými aplikacemi. Přenesení systému na disk spočívalo v manuální úpravu MBR sektoru pevného disku pomocí hexaeditoru. A vlastně kvůli této operaci sepsal Erik Ratcliffe vůbec první HOWTO.
1 002

editací

Navigační menu