Instalační balíčky: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 1 350 bajtů ,  před 16 lety
== deb ==
 
'''DebBalíčkovací balíček'''systém jedebianu archívpoužívá vytvořenýpro binární balíčky archívy vytvořené archivačním programem [[ ar ]], kterýkteré obsahujeobsahují vždy dva [[ tarball | tarballové ]] archívy. Jeden z nich obsahuje informace o balíku a druhý vlastní binární data, která se při instalaci kopírují do systému. Tyto binární balíčky mají příponu '''deb'''.
 
Pro zdrojové balíčky se žádný extra formát nepoužívá, proto zdrojáky pro debian tvoří vždy 3 soubory.
Jeden z nich obsahuje informace o balíku a druhý vlastní binární data, která se při instalaci kopírují do systému
# originální zdrojový balíček, který má příponu '''orig.tar.gz'''
# soubor se základní informací o balíku s příponou '''dsc'''
# patch, kterým se ''originální'' zdroják podrobí tzv. ''debianizaci'', tj. upraví tak aby z něj bylo možné zkompilovat binární balíček. Tento patch je zkomprimovaný a má příponu '''diff.gz''' a u balíků vytvořených primárně pro debian se nemusí vyskytovat.
 
Některé distribuce (např. Ubuntu) používají pro komprimaci primárně komprimaci '''bz2''', takže analogicky je u souborů přípona ''gz'' nahrazena touto příponou, jinak princip je týž. Rekompilovat tyto balíky samozřejmě lze, pouze je třeba do toho někdy zasáhnout a rozbalení a opatchování originálního zdroje provést ručně.
 
V adresáři ''pool'' na serveru můžete ještě čas od času nalézt u instalačních balíků soubor s příponou '''changes''', ten však pro rekompilaci balíku není vůbec nutný. Vzniká při kompilaci binárního balíku a obsahuje kontrolní součty, informace o tom kdo balík rekompiloval a kdy, případně jeho digitální podpis atp.
 
== rpm ==
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu