Jak postupovat při záchraně dat: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 2 108 bajtů ,  před 14 lety
m
=Oprava poškozeného souborového systému=
 
Po zjištění jaký souborový systém neznámý disk obsahuje, je dobré provést jeho kontrolu. Hovorově se tato kontrola souborového systému nazývá ''čekování''. Tento slangový výraz vychází z anglického výrazu ''check'' - ověřit, ze kterého vycházejí i názvy pro utility, kterými se tato kontrola provádí. Obvykle je totiž v systému najdete pod názvem který začíná '''fsck''' ( z angl. '''''f'''ile'''s'''ystem '''c'''ec'''k''''' - ověření souborového systému). Narazíte-li tedy na aplikaci, která má v názvu '''fsck''' půjde vždy s největší pravděpodobností o utilitu, která slouží ke kontrole a opravě souborového systému.
{{Výpis|1={{Linux:root}}[[Linux:mount|mount]] -t vfat /dev/sdb /mnt -o offset=32256}}
 
Jelikož pojmenování těchto utilit není zcela jednotné, jsou u Debianu v adresáři <code>/sbin</code> skripty, které sjednocují volání těchto kontrolních utilit podle následujícího vzoru:
{{Výpis|1=fsck.&lt;typ_souborového systému&gt;}}
Díky tomu tak nemusíte přemítat jak se pro onen souborový systém, který potřebujete ověřit vlastně tato utilita jmenuje.
 
V drtivé většině případů postačí pouhá kontrola, během níž ověřovací utilita sama opraví drobné chybky, které se mohly vyskytnout kupř. při nekorektním vypnutí stroje.
 
{{Pozor|Pozor! Aby bylo možné provést kontrolu souborového systému, nesmí být diskový oddíl připojen pro zápis. Maximálně může být připojen v režimu "Pouze pro čtení".
Nelze-li tedy jinak, je třeba provést před kontrolou kořenového souborového systému tzv. '''remount''' do ''readonly'' režimu (tj. jen pro čtení). Systém je třeba najet do jednouživatelského režimu (''single user mode'') a pak provést následujícím příkazem <code>remount</code>
{{Výpis|1={{Linux:root}}[[Linux:mount|mount]] -tr vfat-o /dev/sdbremount /mnt -o offset=32256}}
Není-li stroj v jednouživatelském režimu a nějaký démon již s diskem pracuje, pak se vám '''remount''' nepodaří!
 
;Co si počít v případě že selže pokus o remount?: V takovém případě se pokuste zjistit, který proces pracuje s diskem a pak buď službu která jej spouští korektně zastavit, nebo jej ''odstřelit'' a pokusit se o '''remount''' znovu.
 
}}
1 002

editací

Navigační menu