Instalační balíčky: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 975 bajtů ,  před 14 lety
Oprava FUDu o RPM
(→‎deb: oprava gramaticke chyby)
(Oprava FUDu o RPM)
= Rozdíl mezi DEB, RPM a TGZ =
 
Kromě formátu souborů je základní rozdíl mezi systémy správy instalačních balíčků v tom, jakým způsobem provádějí jejich instalaci a odebírání. Balík během tohoto procesu se v systému vyskytuje (nebo může vyskytovat v několika stavech:
DEB Balík se během tohoto procesu v systému vyskytuje (nebo může vyskytovat) v několika stavech:
 
# ''Balík je k dispozici, nenainstalován'' : Lze stáhnout informace o závislostech nutných pro instalaci balíku, a před jeho vlastní instalací doplnit chybějící balíky
# ''Balík je kompletně odinstalován'' : Balík je odinstalován včetně konfiguračních souborů
 
DEB zachovává uživateli nad těmito stavy kontrolu. RPM balíčky používají odlišný systém založený na parametrizovaných stavech a jimi aktivovaných skriptech.
Hlavní rozdíl mezi DEB a RPM systémem je v tom, že DEB zachovává tento systém stavů a zachovává uživateli nad těmito stavy kontrolu. RPM systém spoléhá na erudici autora balíku a provádí automaticky všechno sám, s tím, že úpravu konfiguračních souborů je potom nutné provést pomocí nějakých nástrojů dodatečně.
 
TGZ systém balíků který používá Slackware se z pohledu výše uvedených stavů příliš neliší od RPM, pouze s tím rozdílem že vůbec neřeší nějaké závislosti, takže kromě níže uvedeného problémuzde může nastat ještě jinýproblém, který u RPM či DEB nastane pouze pokud balík nainstalujete natvrdo. A to, že vám nová instalace přepíše soubory, které patří do jiného balíku jinou verzí, která nemusí být kompatibilní.
 
'''V čem je tedy problém..?'''
 
Pro mne tedy především v tom, že RPM systém se vás na nic neptá. Buď balík nainstaluje, nebo nenainstaluje. Pokud ho nainstaluje, tak vám převalí soubory nainstalované v systému bez ohledu na to, jestli jsou konfigurační soubory špatné nebo ne. Staré konfiguráky sice RPM nepřepíše (nové uloží s příponou ''rpmnew''), jenže pokud váš systém perfektně neznáte, tak se vám hravě může stát, že vám přestane fungovat zásadní systémová část jen proto, že starý konfigurační soubor obsahuje volbu, která byla u nové verze změněna a nové binárky v systému bez ní nebudou pracovat jak mají.
 
= Vytvoření binárního balíčku =
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu