Přeskočit na obsah

DjVu/DjVuLibre/bzz

Z Wikiknih
(přesměrováno z Linux:bzz)

Je univerzální kompresní a dekompresní utilita, která se u DjVu využívá pro kompresi a dekompresi textových vrstev ANTz ( metainformace, hyperlinky a záložky), TXTz ( skrytá textová vrstva ) a barevných složek v JB2. Podobně jako bzip2 využívá pro přípravu dat ke kompresi Burrows-Wheelerovu transformaci ovšem pro samotnou kompresi používá vlastní aritmetický ZP adaptive kodér navržený speciálně pro potřeby DjVu.

U bzip2 se používá pro vlastní kompresi Huffmanovo kódování, které sice nemá tak dobrý kompresní poměr jako aritmetické kódování, není však zatíženo patenty.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Při kompresi

bzz -e[ velikost bloku ] vstupní_soubor výstupní_soubor

Při dekompresi

bzz -d vstupní_soubor výstupní_soubor

Místo vstupního a výstupního souboru lze použít standardní vstup či výstup a propojit bzz s dalšími utilitami pomocí roury

Volby ovlivňující kvalitu komprese[editovat | editovat zdroj]

V komprimačním režimu lze předat parametru -e jako volitelný argument velikost bloku v kilobajtech, s jakou má pracovat Burrows-Wheelerova transformace (výchozí velikost je 2048 KB). Je-li velikost bloku menší, je komprimace (a dekomprimace) méně náročná na paměť. Na druhou stranu nastavení velikosti bloku je výhodné tehdy, pokud je velikost vstupního souboru menší než jeho velikost. Maximální použitelná velikost bloku je 4096 KB.