Diskuse:Jak na MS-DOS

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Z Wikiknih

Ahoj a dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli na téhle knize někdo v současnosti pracuje. Podle historie to vypadá, že ne. Dovedu si však představit (při jisté dávce fantazie), že někdo si materiál sepisuje delší čas v pohodlí svého textového editoru a chce jej sem dát už hotový. Ale kdyby byla kniha opuštěná, rád bych se ujal nejen doplňování, ale i přepracování.

A to je druhý dotaz a zároveň věc, o které se chci poradit především: jak je vlastně kniha míněna? Opravdu jako příručka MS-DOS nebo jako příručka pro komandlajnu Windows? Třeba příkaz NET rozhodně není součástí DOSu (existuje sice rozšíření Workgroups for DOS, tam ten příkaz je, ale toto rozšíření nebylo a není zrovna běžně k vidění). A jsou tu i další věci, ze kterých je patrné, že je to spíš příručka pro cmd. Ptám se proto, že bych považoval za vhodné udělat jednu z těchto věcí:

  1. Držet se titulu (Jak na MS-DOS) a sepsat knihu čistě o tomto systému
  2. Přejmenovat knihu (Jak na příkazový řádek Windows) a psát čistě o cmd
  3. Přejmenovat knihu (třeba Příkazový řádek DOS a Windows) a psát o obou prostředích s tím, že rozdíly by byly popisovány v textu.

První možnost by poskytovala prostor k nahlédnutí víc "pod kapotu" DOSu, nejen co se příkazů týká. Přesto sám preferuji třetí možnost, už z toho důvodu, že takhle by kniha prospěla širšímu okruhu čtenářů. Jak to vidíte? --MikeR 13. 8. 2009, 13:37 (UTC)[odpovědět]

Ahoj, informace sem vložila ip adresa 5. 12. 2007 a jsou to její jediné editace zde. Nepředpokládám tedy, že by měl kdokoliv v plánu na knize pokračovat a připravoval si podklady třeba někde externě. Tudíž myslím, že se do toho můžeš s klidem vrhnout. Osobně bych preferoval variantu 1.
Jedudědek 15. 8. 2009, 07:40 (UTC)[odpovědět]
Díky za odpověď, nakonec si taky myslím, že první možnost bude nejpřehlednější (s tím, že časem by se dala udělat i knížka podle var. 2). Jdu na to :-) --MikeR 15. 8. 2009, 10:18 (UTC)[odpovědět]

Je otázkou, zda varianta 1 má v době, kdy DOS jako takový je už de facto mrtvý (bez flejmu, prosím), nějaký smysl. Osobně bych dal přednost možnosti 2 resp. 3. Buď jak buď, je stále ovšem otázkou, co vše budeme považovat za "příkazový řádek" (či DOS) - pouze příkazy obsažené v cmd/command? Všechny příkazy z balíku? (DOS 6.22 měl řadu nástrojů...) Budeme v případě možnosti 2/3 brát v potaz třeba PowerShell? Ať už to dopadne jakkoliv, knihu o příkazovém řádku vítám a rád v rámci možností přispěji i nějakými vlastními zkušenostmi.

@ MikeR: Navrhoval bych, že byste si na nějaké své uživatelské podstránce vytvořil osnovu/obsah, na tu bychom se podívali a pak bychom podle ní začali tvořit?

Danny B. | diskuse | mail | přehled příspěvků | 16. 8. 2009, 18:16 (UTC)[odpovědět]

Rozhodně bez flejmu, jinak nehraju :-) Takže - ano, právě z toho důvodu, že DOS je dneska prakticky mrtvý (občas se s ním někde setkávám, ale pochopitelně strašně málo) jsem původně myslel udělat variantu 2 či 3. Na druhou stranu - a to byl důvod, proč jsem nakonec začal podle var. 1 - původní DOS je prostě taková moje libůstka, strašně rád bych tu knížku udělal, pokud možno podrobně (a mám doma nějaké rozpracované kapitoly). A poté, co by byla víceméně hotová, jsem se chtěl vrhnout na knížku o cmd NT systémů, včetně PowerShellu. Prostě mi přišlo, že by byl text až moc nepřehledný, kdyby se neustále muselo vysvětlovat, co platí v DOSu a co ve Windows, raději dvě knížky. V každém případě spolupráci vítám, rád to prodiskutuju a můžem se nakonec rozhodnout jinak. Během pondělka bych si dal na užv stránku nějaký ten koncept/obsah a poradili bychom se. Dík a těším se na spolupráci!
--MikeR 16. 8. 2009, 19:50 (UTC)[odpovědět]