Přeskočit na obsah

Chemické pokusy/Vznik acetaldehydu z ethanolu

Z Wikiknih
Vznik acetaldehydu z ethanolu
Chemikálie ethanol
Pomůcky zkumavka (malá), kahan, měděný drátek
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ethanol je alkohol – hydroxyderivát uhlovodíku (se skupinou  -OH). Mezi důležité vlastnosti alkoholů patří: tvorba vodíkových můstků (způsobují vyšší teplotu varu), amfoterní charakter (mohou se chovat jako zásady i kyseliny), toxicita.

Obecný vzorec aldehydů, R značí uhlovodíkový zbytek.

Acetaldehyd je těkavá bezbarvá kapalina s pronikavým štiplavým zápachem. Můžeme jej připravit mírnou oxidací ethanolu, např. pomocí oxidu měďnatého na rozžhaveném měděném drátu.

Můžeme jej připravit mírnou oxidací ethanolu, např. pomocí oxidu měďnatého na rozžhaveném měděném drátu. Při silnější oxidaci ethanolu dochází ke vzniku karboxylové kyseliny (Karboxylové kyseliny jsou organické kyseliny. Patří do skupiny kyslíkatých derivátů uhlovodíků a obsahují ve své molekule jednu nebo více karboxylových skupin -COOH).

Měděný drátek mění barvu. Černá vrstva oxidu měďnatého mizí. Když opatrně přičichneme ke vznikajícímu acetaldehydu, ucítíme typický zápach acetaldehydu. Alkoholy se díky přítomnosti oxidačního činidla (např. oxidu měďnatého) oxidují na aldehydy.

C2H5OH + CuO → CH3CHO + Cu + H2O

Bezpečnostní informace

[editovat | editovat zdroj]
  • Ethanol – vysoce hořlavý, při požití dochází k otupení smyslů, při větších dávkách dojde k otravě
  • Acetaldehyd – vysoce hořlavý (plyn i kapalina), karcinogenní
  1. Do zkumavky převedeme 2-5 ml ethanolu.
  2. V oxidační části plamene kahanu vyžíháme měděný drátek stočený do spirály. Drátek držíme kleštěmi, ne rukou! Na jeho povrchu pozorujeme vznik černé vrstvičky oxidu měďnatého.
  3. Vsuneme drátek do zkumavky do par ethanolu těsně nad hladinu (neponořujeme drátek do roztoku, rychle by zchladl). Žíhání drátku a jeho vsunutí do zkumavky můžeme několikrát opakovat.
  4. Zkontrolujeme barvu drátku a přičichneme ke zkumavce.
Video k pokusům Vznik acetaldehydu z ethanolu a Oxidace alkoholů

Poznámka k fotce: K upevnění zkumavky je vhodnější malý držák, na fotografii je držák střední. Malá zkumavka usnadní manipulaci s drátkem.