Blender - střih videa

Z Wikiknih
Přejít na: navigace, hledání

Uživatelské rozhraní Blenderu se od napsání textu výrazně změnilo. Tato wikikniha, jak je, vám patrně jako návod vůbec neposlouží.

Úvod[editovat]

Blender je geniální program určený primárně pro tvorbu 3D grafiky, jednou z jeho mnoha funkcí je ale i vcelku pohodlné nelineární stříhání videa. Můžete si jej zdarma a legálně stáhnout z webu blender.org ve verzi pro Windows, OS X i Linux. Blender se nemusí instalovat, není příliš náročný na výkon počítače a na disku zabere jen asi 50 MB.

Nevýhodou je, že pro přemíru funkcí vypadá nepřehledně asi jako ovládací deska raketoplánu. Navíc je stejně jako ona v angličtině. Tím se ale nenechme odradit: určitá složitost má svoje dobré důvody a trochou praxe se s ním pracuje velmi pohodlně. Jako s raketoplánem.

Stáhněte si tuto wikiknihu jako PDF: Blender strih videa.pdf.

Příprava a otevření souboru[editovat]

Když Blender spustíme, vypadá asi takto:
<img src="01.png" height="360" width="480" alt=""/>


Nyní je v režimu 3D-modelování, což teď nechceme. Přepneme jej přepínačem v záhlaví do režimu "Sequence", abychom mohli stříhat video.

<img alt="" src="03.png">


V režimu stříhání videa vypadá Blender zhruba takto: Podstatné pro nás je, že nahoře vpravo je náhled na film, uprostřed je přehled stop a vespod jsou různá nastavení, která využijeme později.

Někde na disku máme film, který chceme stříhat. Klikneme na "Add" v nabídce přehledu stop a zvolíme "Movie + Audio (HD)".

<img height="360" width="480" alt="" src="05.png">


Na místě editoru stop se objeví výběr souborů. Vybereme film, který chceme načíst a klikneme na tlačítko "Select movie + audio". <img alt="" src="06.png">


Vrátil se nám zpět editor stop, ale teď nám za myší vlaje nějaký divný modrý pruh. To je nově otevřená stopa! Asi ji budeme chtít umístit tak, aby začínala právě od nultého snímku filmu, který bude výsledkem našeho snažení. Takže se myší posuneme doleva tak, aby se zobrazovala souřadnice "X: 0" ve spodu editoru stop. (Souřadnice "Y" teď není podstatná, nechme ji třeba na nule.)

<img alt="" src="07c.png">


Poté, co jsme klikli, se nad modrou stopou zobrazila zelená stopa. Modrá stopa je video, zelená stopa je zvuk. Blender umožňuje obě stopy upravovat nezávisle na sobě.

Orientace a základní úpravy[editovat]

V editoru stop je někde svislá zelená čára. To je filmový kurzor. Když klikneme do editoru stop někam mimo stopu a táhneme myší, kurzor se posouvá s ní a vidíme, jak film na daném snímku vypadá.


Na panelu pod editorem stop vidíme obvyklá přehrávací tlačítka. Kliknutím na šipku "dopředu" můžeme zahájit přehrávání filmu atd.
<img alt="" src="08.png">


Abychom se mohli v editoru stop pohybovat dopředu či dozadu, stiskneme prostřední tlačítko myši a hýbeme jí. Pro změnu časového měřítka se myší přesuňte nad pravítko na editoru stop, uchopte jej a táhněte s ním nalevo nebo napravo (anebo zatočte kolečkem myši).


Abychom mohli se stopami páchat nějaké úpravy, označíme je kliknutím PRAVÉHO tlačítka myši. Označená stopa je tmavší. Většinou chceme pracovat současně se zvukem i obrazem, proto klikneme na obě stopy po sobě a přitom držíme tlačítko SHIFT.Střih filmu[editovat]

Označené stopy je možné rozstříhat/rozdělit na místě kurzoru stisknutím tlačítka k. (Blender se zeptá "Cut strips?", tak mu to potvrdíte kliknutím.) Vznikne tak přirozeně dvojice dalších stop. Samozřejmě, můžete stříhat zvuk i obraz odděleně, záleží na tom, co označíte. Úpravy vrátíte stiskem ctrl + z .
<img alt="" src="09.png">


Typické je, že chce člověk vystříhnout z upravované stopy nějakou část. Rozdělí tedy přirozeně stopu na dvou místech, tam, kde začíná cenzurovaný kus, a tam, kde končí. Označíme cenzurovanou část, stiskneme x a potvrdíme kliknutím dotaz "Erase selected?".


Zbylé stopy je teď ale potřeba posunout, aby po zcenzurované části filmu nezbyla černá mezera. Označené stopy se posouvají stiskem klávesy g a tažením myší. Umístíme je kliknutím. Všimněte si, že u začátku stopy se vždy zobrazuje číslo snímku, na kterém začíná. Lze je posouvat i nad sebe. Pokud jsou u nějakého snímku dvě stopy nad sebou, ve výsledném filmu se zobrazí ta stopa, která je nejníž.

V menu pod editorem stop jsou tři podstatné číselné ukazatele: 1) číslo snímku, na kterém výsledný film začíná, 2) na kterém končí a 3) na kterém se právě nachází kurzor. Výchozí hodnota konce filmu je 250. snímek. To je asi po 10 vteřinách, takže jej budeme chtít prodloužit.

<img alt="" src="11.png">


Svou práci obsahující informace o provedených úpravách stop můžeme uložit v hlavním menu jako "File - Save as". Ve skutečnosti jsme totiž na použité filmové stopě neučinili žádnou změnu. Uložený soubor (typu *.blend) je jen jakýsi zápisník pro Blender, jaké úpravy se mají provést.
<img alt="" src="12.png">


Umíme stříhat - to je asi nejpodstatnější. Blender také umí s filmy provádět mnoho efektů (např. do nich vložit opičí hlavu), ale teď se podíváme, jak ze sestříhaných stop vytvořit hotový film ve formátu *.avi.

Export filmu[editovat]

Výsledkem naší práce bude nový film. Od původní stopy se bude lišit tím, že bude sestříhaný a také s jinými rozměry, které si sami určíme. To je výhodné, například když z digitální kamery stáhneme sice kvalitní, ale velmi objemné nahrávky a chceme je někomu vypálit na CD nebo dokonce poslat mailem.


Podíváme se na panel úplně vespod vpravo. Obsahuje několik důležitých přepínačů, týkajících se exportu filmu.
<img alt="" src="13.png">
Klikneme na přepínací tlačítko "Do Sequence", aby Blender věděl, že má vytvářet film a ne jen jeden obrázek. Pokud chceme, nastavíme rozměry filmu u položek SizeX, SizeY. Obvykle, pro běžné koukání, vyhovují rozměry 640x480. Pod výběrem rozměrů filmu je podstatný přepínač určující výstupní formát filmu. Je na něm napsáno "Targa", ale to je špatně. Klikněte na něj a vyberte FFMpeg. To je běžný filmový formát, šetřící díky své kompresi místo na disku. Takže panel jsme změnili na:
<img alt="" src="14.png">

Zbývá nastavit poslední věc, a to kam se má film vlastně uložit. Vlevo na spodním panelu se nacházejí tři políčka s výběrem adresy.
<img alt="" src="15.png">
Vlevo od každého z nich je malá ikonka "výběr složky". Klikněte na první odshora. Objeví se již známý výběr jména souboru, vyberte nějaký adresář, do nějž se má film uložit. Do druhého políčka vyplňte, jak se má jmenovat, a odsouhlaste volbu kliknutím na "SELECT OUTPUT PICTURES".
<img alt="" src="18.png">

A konečně spusťte export kliknutím na obrovské tlačítko "ANIM" dole na panelu! <img alt="" src="17.png">

Externí odkazy[editovat]

Big Buck Bunny — ukázkový film vytvořený v Blenderu