Světové dějiny/2. světová válka 1942–1943: Obrat

Z Wikiknih

Rudé armádě se na jaře roku 1942 podařilo Němce zatlačit o cca 300 km zpět na západ od Moskvy. Hitlera to nepotěšilo, doma to ale interpretoval jako taktické přesuny. Rozhodl se místo na Moskvu táhnout na jižní Rusko a získat pod svou kontrolu zdroje ropy na Kavkaze. Tím by odstřihl celou zemi od klíčového zdroje a rudá armáda by pomalu vykrvácela. Německé divize skutečně na jaře 1942 vyrazily na jih, došly ale pouze ke Stalingradu. Ze strategického i prestižního hlediska šlo o klíčový okamžik války a ani jedna ze stran se nehodlala vzdát.

Němci po nekonečném obléhání město dobyli, ale pouze za cenu jeho naprostého zničení. Rusové se přeskupili, zaujali pozice v okolí města a Němce obklíčili. Pro Němce nebylo úniku, jejich armáda byla zcela zničena. V tento moment nešlo jen o dílčí neúspěch jako před rokem u Moskvy. Do zajetí padly stovky tisíc Němců, kteří skončili na Sibiři. Do Německa se ze tří milionů vojáků vrátily řádově tisíce. Šlo o zlom celé války.

Koncem roku 1942 se Američané vylodili v Alžírsku a ze západu tlačili na Němce. Američané se vylodili i na Sicílii. Měli v plánu osvobodit Itálii, překonat Alpy a z jihu útočit na Německo. Plán jim ale nevyšel. Fronta se zakopala uprostřed Itálie a Hitler tam musel poslat své jednotky na pomoc.

Němci byli od Stalingradu vyhnáni a ustupovali. Na jaro 1943 vymyslel Hitler další ofenzívu. K ukrajinskému Kursku přesunul 90 000 vojáků a 3 000 tanků a hodlal posunout frontu opět na východ. Rusové ale měli výraznou početní převahu (až 5 000 tanků) a tak ani největší tanková bitva v historii zvrat ve vývoji nepřinesla. Rusové v této bitvě utrpěli obrovské ztráty, za frontovou linií totiž postupovali agenti KGB. Jejich úkolem bylo střílet vojáky, kteří ustupovali. V listopadu 1943 byl osvobozen Kyjev.

Po celou tuto dobu se odehrávalo velké drama i na severu SSSR. Od podzimu 1941 až do ledna 1944 (celkem 900 dní) byl obléhán Leningrad (dnešní Petrohrad). Šlo o nejdelší obléhání v novodobých dějinách. Město o třech milionech obyvatel po celou dobu hladovělo, zásobování bylo možné pouze v zimě přes zamrzlé Ladožské jezero. Ve městě se podařilo udržet pořádek jen díky hrozbě vysokých trestů za krádeže. Hladem zemřel milion lidí.