Přeskočit na obsah

Pokladnice her/Klasické karetní hry/Šestašedesát

Z Wikiknih

Hra německého původu, dnes se s ní můžeme setkat po celé Evropě a v Severní Americe. U nás se hraje hlavně na jižní Moravě. Začala se hrát roku 1652 v hospodě na rohovém pozemku 66 ve vestfálském městě Paderborn, od čehož pochází její název.

  • Jiné názvy: Sechsundsechzig, Sixty-Six, SantAsé
  • Počet hráčů: 2
  • Druh karet: francouzské nebo německé - 24 listů
  • Hodnoty: 9=0, J=2, Q=3, K=4, 10, A=11
  • Cíl hry: Dosáhnout co možná nejdříve 66 bodů pomocí hlášek a zdvihů obsahujících pokud možno nejhodnotnější karty.

Pravidla hry

[editovat | editovat zdroj]

Rozdávající rozdá po třech kartách, sedmý list otočí na stole (čímž určí trumfovou barvu) a rozdá znovu po třech kartách. Zbývající balíček se pak položí přes otočený trumf na stůl tak, aby bylo vidět hodnotu trumfové karty. Tento balíček představuje talón, ze kterého si po odehrání karty doplňují hráči list. Hráč, který má na ruce trumfovou devítku, může tuto vyměnit za kartu určující trumfovou barvu.

Sehrávku zahajuje předák. Barva se nemusí ctít, stejně tak není povinností přebíjet. Avšak vyšší list v jedné barvě přebíjí všechny nižší hodnoty a trumfová barva je nadřazena všem ostatním barvám. Poslední zdvih je hodnocen deseti body. Přitom každý hráč během hry sleduje počet dosažených bodových hodnot. Kdo z obou hráčů získá nejdříve 66 bodů, volá šestašedesát a uzavírá hru.

Barva se nectí a hodnoty se nepřebíjí dokud leží na stole talónové karty. Jakmile je však sebrána poslední talónová karta, dohrává se podle odlišných pravidel. Od té chvíle se barva musí ctít a nemáme-li nesenou barvu, musíme přebíjet trumfem. K této fázi hry může přistoupit i hráč, který se domnívá že uhraje 66 bodů s listy, které drží v ruce. Tedy bez přikupování karet z talónu. V tom případě vytáhne trumfovou kartu z pod balíčku karet a položí jí přes něj napříč, rubem navrch. Dává svůj úmysl najevo i slovem zavírám. Od toho okamžiku se musí barva ctít. Další hlášky se nepovolují, a tedy ani nebodují.

Stane-li se, že hráč s kartami v ruce svých 66 neuhrál a zavřel talón předčasně, je přiměřeně potrestán. Má-li nakonec méně než 33 bodů, je pokutován šesti trestnými body. Stačil-li překročit alespoň polovinu bodových jednotek, tj. více než 32 bodů, je pokutován jen třemi body.

Jakmile jeden z hráčů dosáhne 66 bodů, hra končí a prohrávající hráč dostane pokutové body. Při 1 až 22 uhraných bodech to jsou 3 trestné body. Při 23 až 44 bodech to jsou 2, při 45 až 65 bodech jeden trestný bod.

Hlášky tvoří dvojice dam a králů jedné barvy. Normální královský pár má hodnotu 20, trumfový pak 40 bodů. Těmto dvojicím se někdy také říká mariage neboli manželství. Držíme-li v ruce královský pár jedné barvy, okamžitě hlásíme 20 (40) bodů. Hláška přísluší jen hráči, který právě vynáší. Kromě toho musí jednu kartu z hlášky okamžitě vynést.

  • Neotáčí se karta určující trumfovou barvu. Ta je určena až barvou hlášky. Další hláška mění trumfovou barvu. Červená trumfová barva může být určena i vynesením červeného esa.
  • Červené jsou stálými trumfy.

Podívejte se také na

[editovat | editovat zdroj]

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • SVOBODA, Tomáš, a kolektiv Oficiální pravidla karetních her. Praha : Eminent, 2002. ISBN 80-7281-116-9. Kapitola Skupina Mariage, s. 118-119.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]