Příručka pro hudebníky/Bezpečnost a ochrana před úrazem elektrickým proudem

Z Wikiknih

Bezpečnostní zásady[editovat | editovat zdroj]

Proudová ochrana[editovat | editovat zdroj]

Nic nezkazíte, pokud si s sebou na koncerty budete brát prodlužku s přepěťovou a především proudovou ochranou.

Přepěťový chránič zabrání poškození aparatury v případě nečekané závady a napěťových špiček v síti.

Proudový chránič ochrání vás při většině nenadálých poruch v síti.pokud si s sebou na koncerty budete brát

citace: S bezpečnostními opatřeními proti lidské blbosti, amatérismu až zhovadilosti bych to ale až do takového extrému netlačil. Stačí si dát při koncertu do požadavků předložení platné revizní zprávy na použitý zásuvkový vývod i na případně zapůjčené prodlužovačky. Spousta pořadatelů ani nemá tušení, že se to MUSÍ! Když už to bude muset revizní technik podepsat, dá si pozor, aby to v pořádku bylo, aby v té base byl jen jednou nohou.

Kdy kytara zabíjí?[editovat | editovat zdroj]

Výtah z tématu na elektroworld.info

dayslypper:

Citace: Na 23. září 1995 nikdy nezapomenou tehdejší členové skupiny Argema. Uprostřed vystoupení zemřel přímo na pódiu její tehdy třiadvacetiletý kytarista Bohdan Furch. Poté, co zpocenou rukou sáhl na místo, kudy probíjel elektrický proud, se okamžitě skácel na zem. Přes veškerou snahu na místě zemřel. Podobným způsobem zahynul o sedm let později kytarista skupiny Cirkus. Elektrický proud jej zasáhl v momentě, kdy zapojil kytaru do zesilovače. Na technickou závadu nebyl připraven ani 41letý muž, ani jeho srdce. Zemřel po převozu do nemocnice. zdroj

Slyšel jsem taky, že někde byl případ (nevím jestli v čr), že měli v klubu starou síť - prohozenou fázi a zem, že to asi taky někdo schytal, je to blbost? Ano, to je blbost :)

A nevíte, jaký vliv v případě "uzemnění přes struny" má kabel od Planet Waves, který nemá stínění propojené s kytarou? (doufám, že to píšu správně). Tedy jestli to má vůbec nějaký.

Hill: Jak se toho vyvarovat: na struny galvanicky spojené se stíněním signálového kabelu se dostala fáze ze zesilovače, v němž byla na kostře fáze, a kytarista si sáhl na jinou část zařízení, které bylo dobře vodivě spojené se zemí, například vodičem PE. To mohl být vedlejší zesilovač, konstrukce pódia... V případě zvukové techniky jde o přenosná zařízení, které je povinnost kontrolovat a revidovat (ČSN 33 1610 v platném znění) v termínech daných (zjednodušeně) způsobem a frekvencí používání. Revize, pokud se důsledně budeme držet citace uvedené normy a předpisů souvisejících, se provádí po přesunu na nové místo a připojení na místní síť vždy. V uvedených případech tato povinnost byla zanedbána - ono se to obecně nedělá, používají se dvoulinkové prodlužovačky i pro zařízení I. bezpečnostní třídy (často mají na konci jeden z vodičů propojený na dutinku i kolík, jako by šlo o zásuvku ve starém pevném rozvodu, takže při zapojení do zásuvky, která je jinak v pořádku, jen má prohozené dutinky, nebo do správného konce zatím nejrozšířenějšího typu rozdvojky, jsou následky předem očekávatelné) - dokonce zesilovače mívají odpojený vodič PE, aby do signálu nezanášely zemní smyčky brum, ačkoli i to lze řešit jinak.... Prostě, když k tomu dojde a bude se to vyšetřovat, nediv se otřepané větě, že neznalost zákona neomlouvá. I proudový chránič, kterým lze stupeň ochrany zvýšit (a je jedno, zda jde o ochranu před špatně zapojenou sítí u pořadatele, či diletantismus vlastního zvukaře - je tam od toho, aby vypnul v okamžiku, kdy se pracovní proud fázového vodiče nevrací celý pracovní nulou, což znamená, že ten rozdíl teče jinudy, třeba skrz tebe), je jen elektromechanické zařízení. Sice na vysoké technologické úrovni, ale bez odpovídajících kontrol a prověřování funkčnosti vznikne dost podstatné procento nebezpečí, že veškerá ochrana bude nefunkční, aniž by o tom provozovatel věděl.

V každém případě však nezabíjí samotná kytara držená v ruce na prknech pódia, to izoluje pořád ještě tak dobře, že nezabije. Musí se tedy uzavřít elektrický obvod. Novinové zprávy se obvykle už takovým detailům nevěnují, celkem dost příkladů blbosti se najde na serveru www.elektrika.cz v rubrice "Hrobař varuje" - ty už jsou pohledem z hlediska odborníků. Ostatně na serveru www.elektrika.cz se potíže s ozvučovací technikou tuším řešily také.

rnbw: Nestaci uvolneny vodic PEN v zasuvke?

Hill: Stačí, ale nemá tam co dělat. Na ten se přece musí přijít tou revizí a neodkladně problém odstranit. Ještě před připojením zařízení. Když tam pak bude připojená rozvodnička, v ní rozdělení PEN na N a PE a proudový chránič za tím (už jsou dostupné i prodlužovačky i vidlice a zásuvky s vestavěným chráničem), existuje vysoká pravděpodobnost, že ten chránič vypne v okamžiku, kdy se někde na konci uzavře okruh jinudy. Už jsem se s tímto zařízením setkal v době, kdy proudový chránič byl u nás spíše raritou, u jednoho nejmenovaného discjockeye, jenže ten chránič byl přemostěný. Když jsem se ptal, proč, tak proto, aby mohl hrát dál. Někdo vylil do zesilovače pivo a od té doby chránič vyhazuje. Ani se nepokusili opravit zesilovač (hrál totiž dál). Neodstranil tedy zdroj nebezpečí, zato omezil bezpečnost ochrany... Všechno je v tom, jak zodpovědně se k tomu zařízení kdo staví.

Sendix: Jak se nezabít - nejen kytarou - je poměrně prosté. Používat kvalitní věci, mít je v náležitém a udržovaném stavu. To platí jak pro aparaturu, tak pro prodlužovačky, pódiové rozvody atd. Totéž vyžadovat od zvukaře. Pokud je vše jak má být, musí být vše při live produkci chráněno proudovými chrániči. Böhužel zvlášť mezi muzikanty je neuvěřitelné množství pitomců, kteří s oblibou ucvakávají ochranné vodiče a fušují technikům do řemesla.

Kabely Planet Wawes bezpochyby léčí kučeravost u ovcí, šedý zákal, hlenovitost u slizek a trudomyslnost prodavačů v hudebninách (to poslední zejména obchodní marží), ale na bezpečnost vliv nemají.

dayslypper: Když bych tedy jako hudebník chtěl eliminovat nebezpečí neodborného zásahu do elektroinstalace, či výskyt nenadálé poruchy na přístroji, tak jestli by mělo smysl si pořídit nějaký proudový chránič. Mají ty běžné dostatečně rychlý nástup?

Brudr: Kdybys chtěl, jako hudebník, 100% eliminovat vliv špatné elektroinstalace, tak jediná možnost je důsledně používat zařízení třídy II (to jsou taková, která mají na vstupu transformátor s dvojitou izolací a jsou do sítě připojována dvoužilovou šňůrou). Dodatečné používání proudového chrániče toho moc nezachrání. Pokud je rozvod v provedení TN-C (ten snad ani nelze udělat špatně), tak jsi v klidu se zařízením tř. II i tř. I. Dodatečný proudový chránič je, v tomto případě, tvoje zvýšená ochrana. Pokud je rozvod v provedení TN-S, tak jsi v klidu pouze se zařízením tř. II. V ostatních případech je to, při špatně provedené instalaci, o život. Dodatečný proudový chránič je v tomto případě k ničemu, neboť nemá proti čemu by fungoval. Fungoval by pouze v případě, že si sebou budeš nosit i zemnící tyč, kterou poblíž místa tvého vystupování zatlučeš do země a připojíš k proudovému chrániči.

Cust: Takze na elektricke kytare se maji natahnout nylonove struny?

Sendyx: Ne, hrát v gumových galoších a v elektrikářských rukavicích

Brudr: Dodatečný proudový chránič je v tomto případě k ničemu, neboť nemá proti čemu by fungoval. Fungoval by pouze v případě, že si sebou budeš nosit i zemnící tyč, kterou poblíž místa tvého vystupování zatlučeš do země a připojíš k proudovému chrániči.

Hill: Tak to tě vyvedu z omylu: na to přece nemusíš nosit zemnicí tyč, nebo i můžeš, ale k chrániči se nepřipojuje. Tou zemnicí tyčí můžeš být sám, i normální lešení pódia může mít (pro tento případ nebezpečně) malý zemní přechodový odpor. Reflektory jevištní techniky taky sotva kdo balí do izolantu, ty prostě jsou v jedničce. Takže ani tady nebezpečí dvoupólového dotyku nevyloučíš. Ten chránič tedy i na přívodu k zařízení třídy II může zachránit mnoho. Ono stačí dobře do toho praštit a máš ze třídy II třídu nula. Důležité v takovém případě je, že chránič vypadne včas.

Sendix: Přesně, jak Hill píše. Pokud je muzikantská zkušebna v prostorách tomu obvyklých, je vhodné vše napojit na jednu prodlužovačku, vybavenou proudovým chráničem. Pokud jsou přístroje a rozvod aspoň trochu v pořádku a ostatní věci (osvětlení) taky, minimalizuje se možnost úrazu.

Stačí si dát do požadavků předložení platné revizní zprávy na použitý zásuvkový vývod i na případně zapůjčené prodlužovačky. Spousta pořadatelů ani nemá tušení, že se to MUSÍ! Když už to bude muset revizní technik podepsat, dá si pozor, aby to v pořádku bylo, aby v té base byl jen jednou nohou.

Cust: muj bratranek opravoval rozvadec sroubovak a klic v jedne ruce, sroubovakem srouboval nulak a klicem pri sroubovani zavadil o fazi, zije a na ruce ma vypalene kontury klice a do dnes citelny napis 13