Finance/Studentské účty

Z Wikiknih

Student VŠ se ve většině případu neobejde bez osobního účtu. Ten slouží především pro příjem stipendií (ubytovací, prospěchové, ...) a pro platbu inkasa za koleje.

Motivace[editovat | editovat zdroj]

I přesto, že si dnes většina studentů přivydělává různými brigádami, tak pojem "chudý student" víceméně platí stále. Pak už ale záleží na každém, jak se studentskou chudobou naloží. Vhodná volba bankovního účtu sice neuspokojivou finanční situaci nevyřeší, ale přinejmenším se lze vyhnout zbytečným nákladů a nevýhodnému nakládání s tím málem finančních prostředků, které student má.

Student má, na rozdíl od pracujících lidí, jednu výhodu. Má podstatně více volného času, méně starostí a tím i více chuti a energie dělat jakékoliv změny. Proto si může dovolit hledat způsoby jak dostat co nejvíce muziky za co nejméně peněz. Pracující člověk už neřeší každou korunu a mávne rukou nad lecjakým poplatkem, takže je určitě příležitost si tyto věci pořešit již za studentských let.

Tipy[editovat | editovat zdroj]

Dále již při zakládání účtu je dobré vyjádřit nesouhlas s kontaktováním za účelem marketingu. Některé banky rády poskytuji vaše číslo ke kontaktování ohledně jejích produktů nebo i v případě kontaktování třetí stranou.

Pokud je student starší 18 let, pak v dnešní době nemá víceméně smysl se omezovat pouze na nabídko studentských účtů. Ty mají stejně většinou za účel uvázat si zákazníka, aby po studiích u daného ústavu zůstal (minimálně vám bude nepříjemné ukončit spolupráci s bankou, která vás provázela v průběhu celého studia). Pokud nebudete schopni se od tohoto uvažování odprostit, tak se připravte na to, že budete platit mnohdy zbytečné poplatky (to platí i v obecné rovině).

Účty pouze pro studenty[editovat | editovat zdroj]

Bude velice rozumné a z hlediska rozvoje znalostí v oblasti osobních financí perspektivnější se zaměřit i na běžné účty bez poplatků. Filozofie "účtů bez poplatků" je většinou velice blízká požadavkům studentů, kteří chtějí solidní účet a nejlépe zadarmo. Navíc běžný účet nebudete muset po dosažení určitého věku měnit a nemusíte vůbec dokládat potvrzení o studiu. Dnes je na trhu mnoho účtů bez poplatků, které v poskytovaných službách i značně předčí kdejaké studentské účty.

Následuje výběr z účtu, které lze založit pouze s potvrzením o studiu v ruce. Zatím jen dva (jeden z těch lepších a jeden z těch horších)

ČSOB Studentské konto Plus[editovat | editovat zdroj]

Tento účet v kategorii těch studentských vychází v mnoha případech opravdu nejvýhodněji. Při běžném používání účtu, tedy přes internet banking téměř nic neplatíte (vedení, výběry z bankomatů ČSOB, jednorázové příkazy, zřízení trvalých plateb, inkas a SIPA). Z běžných bezhotovostních operací jsou zpoplatněny pouze změny a rušení trvalých příkazů a inkas. Nicméně, pokud si rozšíříte rozhled o běžné účty jako mKonto či Postžiro Zadarmo, tak se tento účet stává nevýhodným.

Výhody

  • neomezený počet výběrů z bankomatů ČSOB
  • potvrzení o studiu jen jednou za celou dobu studia

Nevýhody

  • zpoplatněné trvalé příkazy a inkasa
  • o víkendu se neprovádí převody ani mezi vlastními účty
  • zatím vás neupozorní na ukončení studentského účtu a po vypršení vám zpoplatňovat vedení účtu jako u běžného účtu.

KB G2[editovat | editovat zdroj]

Tento účet může lákat mnoha nadstandardy a prémiemi. Nicméně z hlediska co nejnižších provozních nákladů už tak výhodný není. Pokud plně využijete přikládané nadstandardy, může se pro vás účet stát výhodným. Jinak se radši poohlédněte po jiném účtu. Příklad je prémie 333,-/rok, stačí tedy v jednom měsíci nezaplatit kartou a s prémií, od které jste si slibovali, že vám zaplatí poplatky za vedení, je fuč.

Výhody

  • nadstandardy

Nevýhody

  • poplatky (jako základ teměř povinných 20,- za internet banking, jehož zpoplatnění je u studentských účtů vysoce nestandardní)
  • zrušení účtu zdarma, ale pokud si k účtu pořídíte i virtuální e-card, tak její zrušení je za 150,-

Studentské účty]]