Finance/Platební karty

Z Wikiknih

Je třeba rozlišovat mezi debetní kartou a kreditní kartou.

  • debetní karta - provedete transakci, či výběr z bankomatu a většinou do druhého dne se vám strhne příslušný obnos z účtu, na kterém v danou chvíli musíte mít dostatek prostředků, nebo povolené přečerpání (kontokorent), které se občas hodí, ale za které jsou velmi vysoké úroky. Je pak nutné co nejdříve na účet dodat peníze zpět, abyste byli znovu v plusových hodnotách.
  • kreditní karta - platíte, vybíráte, utrácíte dle bankou stanoveného limitu, který máte možnost bezúročně úhradit ve smluveném období. Pokud tak neučiníte, naskakují vám vysoké úroky. Jako studentům bez pravidelného příjmu vám ve většině bank kreditní kartu odmítnou zřídit. Jediná známá možnost je eKonto u Raiffeisenbank. Dále některé banky nabízí i kreditní karty s omezením na studenty VŠ.

Je dobré sledovat další atributy karty

Embossované karty[editovat | editovat zdroj]

Tyto kartuy mají vyražená/vytavená čísla. Tato karta nalézá následující využití:

  • jistější platby a výběry hotovosti v zahraničí (s čipovými kartami mohou výjimečně být někdy problémy ve starších terminálech)
  • platby v offline terminálech, ale na ty dnes narazíte už jen zřídka

Možnost odblokování pro platby přes internet[editovat | editovat zdroj]

Většinou tuto možnost poskytují embossované karty a v mnoha příladech i elektronické karty (VISA Electron).

K elektronickám kartám Maestro se většinou vydává dodatečně karta Maestro Internet, což je papírek s číslem karty a údaji. Jedná se v podstatě o ekvivalent odblokování původní karty.