Distribuce OS Linux

Z Wikiknih

Dnes existuje řada firem, organizací, skupin i jedinců, kteří sestavují a nabízejí ucelené sestavy linuxového jádra, GNU programů a případně dalších komerčních programů ve formě vhodné pro snadnou uživatelskou instalaci. Typické pro ně je (s výjimkou minidistribucí ala "Linux na jednom flopáči" a jednoúčelových, hlavně síťových distribucí) to, že uživatel nedostane do ruky pouze "holý" operační systém, ale kompletní vybavení i s aplikačními programy. Většinou jsou k dispozici i zdrojové soubory programů. Tyto distribuce typicky zahrnují 2-10, i více, instalačních CD. Distribuce se liší podle:

  • účelu nasazení - jsou distribuce přímo zaměřené a určené pro:
    • serverové aplikace (síťové a SQL servery), většinou placené a obsahující speciální i proprietární SW
    • speciální síťové aplikace (routery, bridge aj.) - viz např. "Linux firewall
    • desktopová nasazení s GUI
    • minidistribuce pro řešení havarijních stavů - např. PARTED, TOMSRTBT (floppy), KNOPPIX, SUPERRESCUE, COOL LINUX (CD-ROM)
    • hackerské distribuce ap.

Mimo to je řada "velkých" všeobecně zaměřených distribucí, umožňujících uživateli aby si sám vybral komponenty, které chce v systému mít. Mívají komfortní instalační proces, nabízí několik variant instalace podle toho odkud instalujeme a co od systému očekáváme.

  • ceny - distribuce mohou být volně bez poplatků staženy ze sítě Internetu, mohou být zakoupeny za nějaký mírný poplatek (pokud je stejná distribuce volně stažitelná, pak se zakoupená zpravidla liší v tom, že v ní jsou kromě instalačních médií také tištěné instalační příp. uživatelské příručky a kupující má po určitou dobu (1-3 měsíce) bezplatnou telefonickou podporu distributora). Konečně existují distribuce za vyšší ceny, v kterých jsou obsažené komerční SW produkty a mají většinou vyšší podporu distributora.
  • lokalizace systému - jsou vydávány distribuce (hlavně jednotlivými národními organizacemi/sdruženími - typicky mají označení končící na -LUG /Linux User Group/, např. CZLUG je sdružení "příznivců" a uživatelů OS Linux), které jsou upraveny a určeny pro konkrétní národnostní oblast.
    Pozn.: Většina větších programových balíků je internacionalizována, tj. jsou psány tak, že po jednoduchém nastavení komunikují s uživatelem v jeho přirozeném jazyce. Nicméně lokalizované distribuce se vyznačují např. i přidanými fonty písem pro daný jazyk, přeloženými manuály a dokumentací, dokumentací popisující specifika dané země či oblasti (např. druhy připojení k Internetu a popisem místních poskytovatelů připojení apod.)

Charakteristiky většiny GNU/Linux distribucí jsou popsány v sekci doplňujících výukových dokumentů.